18 Haziran 2018 Pazartesi
Home | YAŞAM | Bu 7 besini asla buzdolabına koymayın!

Bu 7 besini asla buzdolabına koymayın!

Pazardan aldığımız neredeyse her şeyi gelir gelmez buzdolabına atmaya çalışıyoruz. Çünkü buzdolabındaki şeylerin daha geç bozulacağınız düşünüyoruz. Ancak aslında her şey buzdolabına girmiyor. İşte sizin için asla buzdolabına girmemesi gereken yiyecekleri sıraladık…

Zeytinyağı

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Zeytinyağını saklamak istiyorsanız onu karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Onu saklayacağınız yer sıcaktan da uzak olmalıdır. Zeytinyağını soğutmak iyidir ancak çok soğuduğunda katılaşabilir. Eğer günlük olarak kullanıyorsanız tezgâh üstünde ya da dolapta saklamak en doğru seçenektir. 

Muz

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Özellikle muzlar henüz olgunlaşmadıysa onları soğuktan uzak tutmak akıllıca olacaktır. Taze muzun soğukta bırakılması yüzeyinin hasar görmesine neden olur ve bozulmaya başlar. Bu nedenle muzlar kahverengileşinceye kadar buzdolabı dışında saklanmalı daha sonrasında buzdolabına kaldırılmalıdır. 

Domates

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Bu aslında tartışmalı bir konudur ancak buzdolabı meyvelerin olgunlaşmasını engeller. Bu nedenle özellikle dalında aldığınız domatesleri hemen buzdolabına sokmamanız gerekmektedir. Ancak yeterince olgunlaşmış domatesleri buzdolabınıza koyabilirsiniz. 

Kahve

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Kahve çekirdekleri onları çevreleyen kokuları üzerine alabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kahveyi buzdolabına koymak kokuları otomatik olarak üstüne çekmek anlamına gelir. Yapmanız gereken tezgâh üzerinde hava geçirmez bir kavanoz içinde saklamaktır. 

Soğan ve Sarımsak

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Soğan ve sarımsağın serin ve kuru bir yerde tutulması raf ömrünü uzatır. Ancak buzdolabında saklamak bu yiyeceklerin berrak dış yüzeyini kaybetmesine neden olabileceğinden onları dışarıda tutmak çok daha iyi bir çözüm olacaktır. 

Çilek

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Yaz çileklerini eve getirdikten hemen sonra buzdolabına koymalısınız. Ancak yıkadıktan sonra buzdolabına sokmak küflenmelerine neden olabilir. Bu nedenle tüketene kadar beklemelisiniz. 

Bal

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

Soğutmak balın moleküler yapısına zarar verir ve lezzetini bozar. Dolayısıyla elinizde kalitesi bozulmuş bir ürün kalır. Bu nedenle balınızı sıcaktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. 

Diğer Haberler

Çocuğunuzla cinsel tacizi konuşmanız için 10 neden

Hürriyet gazetesi yazarı Tülay Demir, son günlerde sıkça duyduğumuz çocuklara yönelik cinsel tacizi ve yapılması …

Geleceğin mesleklerinin 6 ortak özelliği

LTB’den ‘Hobi Bahçeleri’ uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir