24 Nisan 2018 Salı
Home | DÜNYA | Amerika | ABD, Türkiye’den vize başvurularını süresiz askıya aldı

ABD, Türkiye’den vize başvurularını süresiz askıya aldı

ABD Büyükelçiliği, az önce yaptığı açıklamayla Türkiye’den ABD’ye gerçekleştirilen vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçilik ve konsolosluklara giden ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla Türkiye’deki  tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıkladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğince yapılan yazılı açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden  değerlendirmek zorunda bırakmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçilik ve konsolosluklara gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla şimdiden geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen  olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığı kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde güvenlik güçleri, ABD Başkonsolosluğu’nda görevli irtibat görevlisi M.T’yi gözaltına almış, M.T. çıkarıldığı mahkeme tarafından “Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 

Bu gelişmenin ardından ABD Büyükelçisi John Bass, İstanbul Konsolosluğunda bir grup gazeteciyle bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. Bass, casusluk suçlaması ve tutuklama ile ilgili olarak hükümete yakın basın organlarının yaptığı yayından rahatsızlığını dile getirmiş ve hükümetten “bazı isimlerin intikam peşinde” olduğunu da iddia etmişti.

Dün akşam saatlerinde ise ajanslar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’un telefon görüşmesi yaptığını duyurmuşlardı. Görüşme talebi ABD tarafından gelmiş ancak görüşmeye dair ayrıntılara yer verilmemişti.

Diğer Haberler

Kapalı Maraş’ta fotoğraf çeken 3 kişi tutuklandı!

Kapalı Maraş bölgesinde 3 gün önce,  3 üniversite öğrencisinin, fotoğraf çektikleri için tutuklandığı belirtildi. Güney’den …

Eğlence’deki cinayetle ilgili yeni gelişme!

Kıbrıs’ın Güneyi’nde Eğlence bölgesinde işlenen cinayetin 500 euro ve bilgisayar için olduğu düşünülüyor. Voice Of …

Sıcaklar başladı, yangınlara dikkat!

Havaların ısınmasıyla yaz aylarının en büyük felaketlerinden biri olan yangınlar da başladı. Ülkenin çeşitli yerlerinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir