18 Haziran 2018 Pazartesi
Home | YAŞAM | Teknoloji | Atmosferde 4,6 milyar yıllık güneş sistemi yapı taşı parçacıkları bulundu

Atmosferde 4,6 milyar yıllık güneş sistemi yapı taşı parçacıkları bulundu

Dünya atmosferinin üst katmanında Güneş Sistemi’nin yapı taşları olarak görev yapan 4,6 milyar yıllık toz parçacıkları bulundu. 

Hawaii Üniversitesinden araştırmacı Hope Ishii’nin ekibinin yürüttüğü çalışmada, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) stratosferik hava taşıtıyla toplanan parçacıkların kimyasal bileşenleri Berkeley Laboratuvarı’ndaki Gelişmiş Işık Kaynağı (ALS) kullanılarak incelendi.
Yapılan inceleme sonucu gök bilimciler, Güneş Sistemi’nin başlangıcında ortaya çıkan kuyruklu yıldızlarda muhafaza edilmiş 4,6 milyar yaşında toz parçacıkları keşfetti. 
Bilim adamları, atmosferin üst katmanlarından toplanan bu yıldız tozlarının metal ve sülfürlerle bezeli camsı parçacıklardan meydana geldiğini belirtti.
Ishii, bu tozların incelenmesiyle Güneş Sistemi’nin oluşumu ve yıldızlar ile gezegenlerin yapı taşlarına dair oldukça önemli bilgilerin elde edileceğini ifade etti.
Araştırmanın sonuçları “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

Kaynak: TAK

Diğer Haberler

Apple’dan Amerikan yargısını öfkelendirecek karar…

Apple, polisin akıllı telefonların içindeki bilgilere ulaşmak için kullandığı bir güvenlik açığını kapatma kararı aldı. ABD‘li …

Yeni kaplumbağa türü keşfedildi

Bilim insanları Meksika’da yeni bir kaplumbağa türü keşfetti. Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi’nden (CONACYT) yapılan …

yahoo

Yahoo Messenger kapanıyor…

Bir dönemin popüler mesajlaşma hizmeti Yahoo Messenger’ın kapatılacağı tarih yapılan resmi duyuru ile belli oldu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir