23 Haziran 2018 Cumartesi
Home | DÜNYA | “Burka yasağı” müzisyenleri de olumsuz etkiledi

“Burka yasağı” müzisyenleri de olumsuz etkiledi

Avusturya’da 1 Ekim’de yürürlüğe giren “burka yasağı”, başkent Viyana’nın önemli caddelerindeki müzisyenleri de olumsuz etkiledi.

Ülkenin en eski alışveriş caddesi Mariahilfer’de at maskesi takarak sokak müziği icra eden üç Romanya vatandaşı, Viyana polisi tarafından ay başında yürürlüğe giren burka yasağı nedeniyle yüzlerini açmaları ve maske olmadan gösteri yapmaları konusunda uyarıldı. 

İsimlerini vermek istemeyen müzisyenler, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, yıllardır caddelerde gösteri yaparak ailelerini geçindirdiklerini, turistlerin ve vatandaşların bu kullandıkları maskelerden dolayı kendilerine ilgi gösterdiğini söyledi. 

Maskesiz gösteri yaptıklarında kazançlarının düştüğünü ifade eden müzisyenler, yasak kapsamına alınmalarının doğru olmadığını belirtti.

Topluma açık yerlerde yüzün tanınmayacak şekilde tekstil ya da maske, kask gibi unsurlarla örtülmesini yasaklayan kanun, ülkede yaşayan yerleşik yabancılar başta olmak üzere, Avusturya’ya gelecek turist, Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi, OPEC, AGİT gibi kurumlarda çalışan bürokratları da kapsıyor.

Burka yasağına uymayanlar 150 avro para cezasına çarptırılacak ve yüzünü açmamakta direnenler kimlik tespiti yapılmak üzere polis merkezlerine götürülebilecek.

Burka yasağı, Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı SebastianKurz tarafından uyum yasası kapsamında tasarılaştırılarak hükümet programına alınmış, daha sonra mecliste yapılan oylamayla kanunlaştırılmıştı.      

Diğer Haberler

Denktaş’tan KTHY çalışanlarıyla ilgili önemli açıklama

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KTHY binası için verilecek olan miktarın İhtiyaç sandığı yatırımlarında kullanılacağını ifade …

Guterres’ten Kıbrıs açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs sorununun çözümünde anlamlı bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların …

Girne İnisiyatifi, dilekçemiz reddedildi!

Karaoğlanoğlu bölgesindeki kamu arazisiyle ilgili 29 Mayıs’ta düzenlenen Halkı Bilgilendirme Toplantısı’na “gereğine uyun” yapılmadığı gerekçesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir