21 Nisan 2018 Cumartesi
Home | Featured | New York’ta Kıbrıs mesajı

New York’ta Kıbrıs mesajı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), New York’ta düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısına katılarak, Kıbrıs sorununun geldiği son nokta hakkında bilgilendirme yaptı.

CTP’yi Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısında CTP Dışilişkiler Sekreteri ve Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan temsil etti.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, açılış konuşması Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan konseye hitaben konuşma yapan Candan, geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında Guterres’in de katılımıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nın başarıya ulaşamadan sona erdiğini söyledi.

Önümüzdeki sürece dair değerlendirmelerde bulunan Armağan Candan, müzakerelerde son iki yılda ve ayrıca Crans-Montana’da sağlanan yakınlaşmaların heba edilmemesi ve bundan sonraki sürecin bu yakınlaşmalar üzerine kurgulanması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası topluma da çağrı yapan Armağan Candan, Kıbrıs’taki statükonun bu şekilde devam etmesine tahammül gösterilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Candan, “Çünkü mevcut statükonun ne Kıbrıslı Türklere ne Kıbrıslı Rumlara ne de Türkiye ile Yunanistan’a herhangi bir faydası vardır” dedi.

Kıbrıs sorununun aynı zamanda bir Avrupa Birliği (AB) sorunu olduğunu da dile getiren Candan, bu sorunun çözülmesinin, enerji başta olmak üzere birçok alanda Doğu Akdeniz’de işbirliği olanaklarını ortaya çıkaracağını ve bölgede istikrarın önünü açacağını ifade etti.

Bir yandan karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşma çabası sürerken, bu olana kadar, Kıbrıs’taki halkların yakınlaşması için güven artırıcı önlemlerin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Candan, uzun yıllardır çözümsüzlük koşullarında ve uluslararası sistemin dışında yaşamaya mahkum edilmiş Kıbrıslı Türklerin de bu duruma daha fazla tahammül edecek sabrının kalmadığını dile getirdi. Uluslararası toplumun kapsamlı çözüm olana kadar Kıbrıslı Türklere vermiş olduğu sözleri yerine getirmesi ve izolasyonları kaldırması çağrısı yapan Armağan Candan, “Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığı her gün yeni gerginliklere gebedir. Sürmekte olan doğalgaz araştırmaları da maalesef bu durumda bize işbirliği değil gerginlik getirmektedir” dedi.

Diğer Haberler

Sondaj için ön hazırlıklar tamam!

ExxonMobil-Qatar Petroleum şirketler ortaklığının Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) bulunan …

’77 çocuğumuz kanserle mücadele ediyor!’

2001 yılından buyana hizmet veren, kanser ile mücadele eden çocuk ve ailelerine maddi manevi destek …

Küçük Erenköy’de bir sahilde erkek cesedi bulundu!

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgilere göre; dün sabah saatlerinde Küçük Erenköy’de bulunan bir sahilde kimliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir