18 Haziran 2018 Pazartesi
Home | YAŞAM | Sağlık | D vitamini sperm kalitesini artırır mı?

D vitamini sperm kalitesini artırır mı?

Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar, eskiden sadece kemikler için faydalı olduğu düşünülen D vitamininin, aslında genel vücut sağlığı açısından da son derece önemli bir madde olduğunu ortaya koymuştur. Bugün D vitamininin bağışıklığı artırdığı, sinir sistemini koruduğu, ruh durumunu iyileştirdiği ve hatta kanserli hücrelerin yayılımını önlediği bilinmektedir. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, D vitamini ve sperm kalitesi ilişkisini anlattı.

Deneysel ve epidemiyolojik çalışmalar D vitamininin sperm kalitesini de artırabileceğini ortaya koymaktadır. Aslında güneş ışınlarının etkisiyle vücutta sentezlenen bu vitaminin, bahar ve yaz aylarında artan gebe kalma oranlarıyla ile ilişkili olması şaşırtıcı değildir. Mısır’da keşfedilen 1800 yıllık bebek ve cenin mumyaları üzerinde yapılan arkeolojik araştırmaların sonuçları, bundan 4000 yıl önce bile kadınların genellikle yaz aylarında gebe kaldıklarını ortaya koymaktadır. Bu durum pekala güneş ışınlarına maruz kalan erkeklerin daha fazla D vitaminisentezlemelerine ve daha sağlıklı sperm üretmelerine bağlı olabilir.

D vitamini sperm kalitesini artırır mı

Bu bulgular ışığında, sperm kalitesi ve sayısında düşüklük olan infertil erkeklerin D vitamini seviyesinin değerlendirilmesi faydalı olacaktır. D vitamini seviyelerinde düşüklük saptanan bu kişilere yüksek doz D vitamini takviyesi sperm kalitesi ve miktarında iyileşme sağlayarak, doğal yollarla çocuk sahibi olmanın önünü açabilir. Ayrıca, D vitamini takviyesinin tüp bebek başarısını da olumlu yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Diğer Haberler

Hafif ve sağlıklı 5 bayram tatlısı!

Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmaz ikramı, bayram tatlıları… Kimi zaman ev sahibinin ısrarları karşısında ‘kırılabilir’ endişesiyle, …

Midenize taşıyabileceğinden fazla yük yüklemeyin…

TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği Başkanı …

6 saatten az, 10 saatten fazla uyumanın…

 Günde 6 saatten az, 10 saatten fazla uyumanın, kan basıncı, yüksek kan şekeri, bel çevresinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir