24 Nisan 2018 Salı
Home | Featured | Dujarric: Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması kararıyla ilgili konuştu

Dujarric: Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması kararıyla ilgili konuştu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Sözcüsü Stephane Dujarric, Salı günü Kıbrıs`taki iki toplum lideri arasında gelecek hafta BM gözetiminde başlayacak olan müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Sözcü Dujarric, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide`nin dün iki tarafla (Kıbrıs Rum tarafı ve Kıbrıs Türk tarafı) ve Genel Sekreterin Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı`yla yaptığı görüşmelerden sonra Kıbrıs Müzakerelerinin başlayacağını bildirdiğini duyurdu.

Stephane Dujarric, iki liderin (Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Akıncı) görüşmelere 11 Nisan`da başlayacaklarını, görüşmenin Eide`nin gözetiminde yapılacağını belirtti.

BM Salı günü öğleden sonra, Şubat ortasından bu yana yaşanan durgunluktan sonra kapsamlı bir çözüm için müzakerelerin başlayacağını duyurmuştu.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçen Pazar Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Akıncı için bir akşam yemeği vermiş, iki lider Kıbrıslıların yararına olacak bir çözüm bulunması için ortak taahhütlerini yeniden teyit etmiş ve önlerindeki yolla ilgili görüş alışverişinde bulunmuşlardı.

KHA/MG/KBI/2017
Kıbrıs Haber Ajansı

Diğer Haberler

Sıcaklar başladı, yangınlara dikkat!

Havaların ısınmasıyla yaz aylarının en büyük felaketlerinden biri olan yangınlar da başladı. Ülkenin çeşitli yerlerinde …

Meclis’in gündeminde iki önemli yasa var!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanıyor. Genel Kurulun 10.00’da başlayacak toplantısının gündeminde Cumhurbaşkanı’nca Bir Daha …

Cumhurbaşkanlığı kapılarını özel çocuklara açtı…

Cumhurbaşkanlığı’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Kuzey Kıbrıs genelindeki 9 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir