26 Nisan 2018 Perşembe
Home | DÜNYA | Dünya 2100 yılına kadar…

Dünya 2100 yılına kadar…

Saygın bilim dergisi ‘Nature Climate Change’de yayımlanan iki farklı akademik araştırmada, 2100 yılına kadar Dünya’nın 2 derece ısınacağını söyledi. Bir araştırmaya göre, dünyanın iki derece ısınması ‘şu anda büyün fosil yakıt kullanımının’ sona ermesi durumunda dahi, bu iyimser tablo içerisinde dahi 2 derece ısınmanın yaşanacağı ifade edildi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, birbirinden tamamen bağımsız ve farklı yöntemlerle yapılan, sonuçları ‘Nature Climate Change’ dergisinde yayımlanan 2 farklı araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın en az 2 derece ısınacağını ortaya koydu.

Washington Üniversitesi’nde Profesör Adrian Raftery liderliğinde yürütülen araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın ısısının 2 ila 4,9 derece artma ihtimalini yüzde 95 olarak gösterirken, 1,5 derece veya daha az ısınma olasılığını yüzde 1 olarak verdi.
Raftery, ortalama sıcaklık artışının 3,2 derece olacağı öngörüsünde bulundu.

‘İKİ DERECE İYİMSER BİR TABLO’

Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nden Thorsten Mauritsen’in yürüttüğü, geçmiş yıllardaki sera gazı emisyonlarının ve fosil yakıt kullanımının incelendiği diğer araştırmada, insanların hemen şimdi fosil yakıt kullanmayı kesmesi halinde bile Dünya’nın 2100 yılına kadar yaklaşık 2 derece ısınacağına dikkat çekildi.

Diğer Haberler

2018 Ali Nesim Edebiyat Ödülleri’ni kazanalar açıklandı…

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği tarafından Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan, uzun yıllar birliğin …

‘Gıda güvenliği standardı gereken seviyede değil’

Gıda Mühendisleri Odası, halk sağlığının sağlanmasında ve korunmasında en önemli faktörlerden biri olan gıda güvenliği …

Kamu-Sen’den ek mesailerle ilgili talep!

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), kamudaki ek mesai konusunda Maliye Bakanlığı tarafından nokta konulup, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir