24 Nisan 2018 Salı
Home | KIBRIS | Crans Montana’dan sonra adaya ilk kez geldi!
Eide

Crans Montana’dan sonra adaya ilk kez geldi!

Eide, İsviçre’deki Kıbrıs Konferansı’ndan sonra BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdiği New York ziyaretinin ardından gerçekleştireceği Kıbrıs ziyaretinde, bugün, liderlerle ayrı ayrı görüşmeler yapacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından saat 14.30’da kabul edilecek olan Eide’nin sabah saatlerinde de Rum lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesi bekleniyor.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresine ilişkin kararı bu hafta perşembe günü alması bekleniyor. 6 ay sürelerle uzatılan UNFICYP’in görev süresi 31 Temmuz’da sona eriyor.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla Crans-Montana’da 28 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Kıbrıs Konferansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in taraflar arasında bir çok konuda halen var olan ciddi mesafe nedeniyle bir anlaşmanın mümkün olmadığı için sonuçsuz kaldığı açıklamasıyla sona ermişti.

Espen Barth Eide, BM’nin “ortak başarısızlık” olarak nitelediği konferansın ardından verdiği ilk ropörtajda, BM Genel Sekreteri’nin son gece 4 saat süren toplantıda görüp duyduklarından sonra konferansı sürdürmede bir fayda görmediğini ve taraflarla görüştükten sonra konferansı sona erdirdiğini belirtti.

Eide ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, konferansın ardından geçen hafta BM Güvenlik Konseyi’ni, sonuçsuz kalan konferansı ve Kıbrıs’taki son gelişmelerin yanı sıra UNFICYP raporu hakkında bilgilendirmişti.

Diğer Haberler

Sıcaklar başladı, yangınlara dikkat!

Havaların ısınmasıyla yaz aylarının en büyük felaketlerinden biri olan yangınlar da başladı. Ülkenin çeşitli yerlerinde …

Meclis’in gündeminde iki önemli yasa var!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanıyor. Genel Kurulun 10.00’da başlayacak toplantısının gündeminde Cumhurbaşkanı’nca Bir Daha …

Cumhurbaşkanlığı kapılarını özel çocuklara açtı…

Cumhurbaşkanlığı’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Kuzey Kıbrıs genelindeki 9 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir