24 Mayıs 2018 Perşembe
Home | YAŞAM | Kültür Sanat | ‘Esaretten Özgürlüğe’ Lefkoşa’da sahne alıyor

‘Esaretten Özgürlüğe’ Lefkoşa’da sahne alıyor

 Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinlikler çerçevesinde, Kıbrıslı Türk Tiyatro Sanatçısı Hüseyin Köroğlu ve Şenay Saçbüker’in rol aldığı, Tiyatro AŞHK Sanat Merkezi’nin Esaretten Özgürlüğe isimli oyunu, yarın akşam Yakın Doğu Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahneleniyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tiyatro AŞHK’ın “iki mavi gözlü devi, iki Selanik’liyi, iki memleket sevdalısını; Mustafa Kemal Atatürk ve Nazım Hikmet’i buluşturduğu” Esaretten Özgürlüğe isimli oyunun yönetmenliğini de Hüseyin Köroğlu yapıyor.

Tiyatro AŞHK’ın yazdığı, 1918’de Anadolu’nun işgaliyle başlayan ve 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanıyla son bulan dönemi sahneye taşıyacak oyun, bir halkın Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde nasıl esaretten kurtulup destanlar yazarak özgürlüğe ulaştığını anlatıyor. Oyun ücretsiz sahneleniyor.

 

Diğer Haberler

‘Hüzünlü ve Gururlu Hikayesiyle Dome Otel’ belgeselinin ilk gösterimi

“Hüzünlü ve Gururlu Hikayesiyle Dome Otel” belgeselinin ilk gösterimi yarın gece yapılıyor. Yönetmenliğini ve senaryosunu …

Londra’da Kıbrıs rüzgarı esecek

Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs dışında en fazla yaşadığı yer olan İngiltere’nin başkenti Londra’da, 10 Haziran’da “Kıbrıs …

Genç Sanatçılar Resim Yarışması için başvuru süresi…

Kültür Dairesi tarafından düzenlenen geleneksel “Genç Sanatçılar Resim Yarışması” için başvuru süresi 25 Mayıs Cuma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir