22 Haziran 2018 Cuma
Home | YAŞAM | Teknoloji | Facebook’tan radikal değişiklik…
kudüs anketi

Facebook’tan radikal değişiklik…

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, haber kaynağında köklü bir değişikliğe gidiyor. Yapılacak bu değişiklik ile kullanıcıların arkadaşlarıyla daha çok temas kurması amaçlanıyor.

Facebook bugün açıkladığı güncelleme ile insanlara önemsedikleri kişilerle daha fazla etkileşim fırsatı sunabilmek için ‘haber kaynağı’ sıralamasında değişikliğe gidiyor.

Yapılacak bu güncelleme ile Facebook, insanların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği gönderileri tahmin edip akışın daha üst sıralarında konumlandıracak. 

Bunun yanı sıra haber kaynağı değerleri ile uyumlu olarak insanların Facebook üzerinde geçirdikleri zamanı anlamlı kılmak adına aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanacak.

"AMACI İNSANLARI YAKINLAŞTIRMAK"

Konuyla ilgili Facebook’un haber kaynağı müdürü Adam Mosseri, Facebook hesabından yaptığı açıklamayla “Facebook, insanları birbirine yakınlaştırmak ve ilişkiler inşa etmek üzere kurulmuştu. Bunu gerçekleştirmenin yollarından birisi insanları kendi haber kaynaklarında, arkadaşları ve ailelerinden gelen anlamlı paylaşımlarla buluşturmak…” 

“… . Önümüzdeki birkaç ay boyunca, insanlara önemsedikleri kişilerle daha fazla etkileşim fırsatı sunabilmek için Haber Kaynağı sıralamasında değişiklikler yapıyoruz” dedi. 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise konuyla ilgili detaylı bir açıklama metnini yine kendi Facebook hesabında paylaştı.

Facebook, halihazırda paylaşımların haber kaynağında ne kadar yukarıda çıkacağını belirlemek için kaç kişinin bir paylaşıma tepki verdiği, yorum yaptığı veya paylaştığı gibi göstergeleri kullanıyor. 

Bu güncelleme ile, bir konuşmayı tetikleyen ve anlamlı etkileşimlere ilham veren gönderilere de öncelik verecekler. Bunun için de kullanıcıların arkadaşlarıyla paylaşmak istediği gönderileri tahmin edip akışın daha üst sıralarında konumlandıracaklar. 

Bu gönderiler tavsiye isteyen bir arkadaşın ya da seyahati için mekân önerileri arayan bir tanıdığın gönderileri veya bir haber, makale, video gibi karşılıklı yorum yapmaya ve tepki vermeye teşvik eden gönderiler olacak. 

Öte yandan, kullanıcıların beğendiği sayfaların gönderileri haber kaynağında görünmeye devam edecek; ancak bu gönderilerin haber kaynağındaki sayıları eskiye oranla azalabilir.

Diğer Haberler

‘Suç ortağı olmayacağız’

ABD teknoloji şirketi Microsoft’un çalışanları, ülke yönetiminin yasa dışı göçmenlere karşı “sıfır tolerans” politikasına destek …

whatsapp

Milyonların beklediği özellik için geri sayım…

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir kez daha platforma entegre etmeye hazırlandığı yenilikler ile gündemde. Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp uygulamaya …

Dünya Kupası’nı kazanacak ülkeyi ‘yapay zeka’ açıkladı

Rusya’nın ev sahipliğini yaptığı 2018 Dünya Kupası’nı kazanacak olan ülke yapay zeka tarafından açıkladı. İşte olasılıkları en ince detayına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir