21 Nisan 2018 Cumartesi
Home | YAŞAM | Sağlık | Gece mesaisinde çalışanlar kadınlar dikkat!

Gece mesaisinde çalışanlar kadınlar dikkat!

Düzenli gece vardiyasında çalışan kadınların kansere yakalanma riskinin gündüz vardiyasında çalışan kadınlara oranla yüzde 19 daha yüksek olduğu açıklandı.

Yapılan araştırmaya göre gece çalışan kadınlar arasında cilt kanseri riski yüzde 41, meme kanseri riski yüzde 32, mide-bağırsak kanseri riski ise yüzde 18 daha yüksek. Araştırma ekibinin başkanı olan Batı Çin Tıp Merkezi’nden onkoloji doktoru Xuelei Ma, “Çalışmamız gece vardiyasının kadınlar için yaygın kanser türlerinde bir risk faktörü olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Xuelei ayrıca bir detaya dikkat çekerek, “Gece çalışması ile meme kanseri arasındaki riskin sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kadınlarda görülmesi bizi şaşırttı. Muhtemelen bu bölgelerdeki kadınlar, meme kanseri gibi hormonlarla pozitif ilişkili daha yüksek cinsiyet hormonlarına sahip” yorumu yaptı.

Araştırmada Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya’dan 3.9 milyon kişiye ait verilerin olduğu daha önce yayınlanmış 61 çalışmadan faydalanıldı.

Diğer Haberler

Hijyenik kadın pedleri ne kadar güvenilir?

Tipik bir kadın, yaşamı boyunca 12 binden fazla ped veya tampon kullanır. Acaba bu ürünlerin …

Burun estetiğinde neştersiz çözüm…

Adını dünya literatürüne burun estetiğinde ‘Türk lokumu’ ismini verdiği yöntemle yazdıran Prof. Dr. Onur Erol, …

Hava kirliliği beyin gelişim bozukluğuna yol açıyor…

Beyindeki damar tıkanıklıklarının yüzde 30’una hava kirliliğinin sebep olduğunu belirten Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir