27 Mayıs 2018 Pazar
Home | Featured | Güneydeki köylerine sahip çıktılar

Güneydeki köylerine sahip çıktılar

Limasol’a bağlı 1963 göçmeni Siligu köylüleri, köy camisini tamir edip, mezarlığı restore ettikten sonra ağaçlandırma çalışması da yaptılar.

1963 yılından sonra köylerinden göç eden ve 1974 sonrası kuzeyde dağınık bir şekilde iskan edilen Siligu köylüleri 2003’te kapılar açıldıktan sonra güneydeki köylerine sahip çıktılar.

Ülkenin farklı yerleşim birimlerinde yaşayan köylüler, dönem dönem Limasaol’a bağlı Siligu’da buluşarak, köylerinde kalıcı projeler yapıyorlar.

Hem manevi değerlere sahip çıkma, hem de dayanışmalarını sağlamak için Siligu Dayanışma Derneği’ni kuran köylüler, düzenlediği birçok etkinliğe bir yenisini daha ekledi.

Köylerindeki 700 yıllık geçmişi bulunan camiyi restore edip ibadete hazır hale getiren Şiligulular, atıl durumda ve tanınmayacak vaziyette olan köy mezarlığını da temizleyip tellediler. Mezarlıkta yatan 17 köylünün isim ve mezar yerlerini tespit edip türbelerini yapan köylüler, son olarak da mezarlığı ağaçlandırdılar.

Yaklaşık 80 Siligulu, düzenlenen etkinlikte mezarlık içerisine Benjamin, çevresine de Zakkum fidanları dikti. Mezarlığa fidan dikme etkinliğine katılan köylülerine teşekkür eden Siligu Dayanışma Derneği Dernek Başkanı Özel Tahsin, üyelerle gelecekte yapılacak projeleri istişare ettiklerini belirtti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali de katıldığı etkinlikte köylülerine seslendi.

Diğer Haberler

Protokole Harmancı’dan onay!

LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü Mehmet Harmancı imzaladı. Belediye başkan adaylarının imzasına açılan ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik …

Galatasaray’ın yeni başkanı belli oldu!

Galatasaray’ın Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda Mustafa Cengiz, başkanlığına yeniden seçildi. Galatasaray‘ın Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı‘nda sandık …

Hans Magnus AUS’un ölüm sebebi açıklandı!

Polis Basın subaylığından verilen bilgiye göre; bu sabah yürüyüş yaptığı sırada yaşamını yitiren 77 yaşındaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir