26 Nisan 2018 Perşembe
Home | KIBRIS | Kıbrıs Konferansı’nda Türkiye’den yeni öneri

Kıbrıs Konferansı’nda Türkiye’den yeni öneri

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde düzenlenen Kıbrıs Konferansı’nın 2. oturumunda taraflar yeniden bir kez daha İsviçre’deydi. NTV’nin elde ettiği bilgiye göre görüşmelerde Türkiye, yeni federal yapı, güvenlik ve garantiler konusunda öneriler sundu.

Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm için taraflar bir kez daha İsviçre’nin Crans-Montana kentinde bir araya geldi.

Görüşmelere Türk ve Rum taraflarının yanısıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de katıldı. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Zirvede Türkiye, garanti anlaşmalarını ortadan kaldırmayı hedefleyen Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı ilk kez bir öneri sundu.

MEVCUT GARANTİ ANLAŞMASININ FEDERAL YAPIYA GÖRE REVİZE EDİLMESİ TEKLİF EDİLDİ

NTV’nin elde ettiği bilgiye göre öneride, mevcut garanti anlaşmasının, Kuzey Kıbrıs ve Kıbrıs Cumhuriyeti kurucu devletlerinin eşitliği temelinde oluşacak yeni bir federal yapıya göre revize edilmesi fikri yer aldı. Bu çerçevede bölgede izleme komitesi kurulması önerildi.

Federal anayasa ve kurucu devlet anayasalarının işleyişinin garanti altına alınması da öneriler arasında. Buna göre her şey yolunda giderse Ada’daki asker sayısı garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından yeniden gözden geçirilecek.

ÖNERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN 1 GÜNLÜK SÜRE İSTEDİ

Türkiye’nin sunduğu bu öneriler için Rum ve Yunan tarafı bir günlük süre istedi.

Konferansın basına kapalı açılış oturumunda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise Kıbrıs Türk halkının güvencesini Türkiye olarak gördüğünü söyledi.

Akıncı, Kıbrıs Cumhuriyet Enosis referandumunun okullarda kutlanması kararının Kıbrıs Türk halkında tehdit algısı oluşturduğunu ifade etti.

Akıncı, uluslararası örgütlerin savaş ve çatışmaları sonlandırıp barışı sağlama konusundaki performansının yetersiz olduğunu da vurguladı.

Diğer Haberler

beşiktaş'ın rakibi

Son dakika… Cinayetle ilgili tutuklama!

Lefkoşa’nın güneyindeki Strovolo bölgesinde geçtiğimiz hafta işlenen, karı-kocanın öldürüldüğü cinayetle ilgili zanlı olarak görülen Kıbrıslı …

Tam liste… YÖK’ün Kuzey Kıbrıs kontenjanları açıklandı!

Türkiye’deki Yükseköğretim Kurulu’nun, (YÖK), 2018-2019 öğretim yılında, Türkiye üniversitelerinde Kuzey Kıbrıs uyruklu Kuzey Kıbrıs liselerinden …

Videolu… Güney’de gerçeğini aratmayan tatbikat!

Bugün Limasol Marinası’nda sabah saat 08.30 başlayan ve öğlen saatlerine kadar süren “Tritonas 2018” anti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir