24 Nisan 2018 Salı
Home | Featured | Kıbrıs sorununun çözümünün ardından yıllık altyapı çalışmaları

Kıbrıs sorununun çözümünün ardından yıllık altyapı çalışmaları

Alithia gazetesi “Kıbrıs Sorununun Çözümünün Ardından Yıllık Altyapı Çalışmaları-Bize 80 milyon Euro, İşgal Altındaki Bölgelere 400 Milyon Euro” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk toplumunun, Kıbrıs Rum toplumunun yaşam düzeyine gelebilmesi için gerekecek olan paraya ilişkin tartışmaların yeniden başladığını bunun nedeninin de “Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte, kalkınma bütçesinin 5/6’sının Kıbrıslı Türklere verileceği” şeklindeki açıklaması olduğunu yazdı.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in açıklamalarının, partiler tarafından çarpıtıldığını da anımsatan gazete partilerin, doğal gaz gelirlerinin paylaşılması imajını verdiklerini de belirtti.

Gazete gerçekte, açıklamaların, federal gelirlerin bütünün, yüzde 6’sının altyapılara gideceğini, bugün var olan uçurumun minimuma indirgenmesi amacıyla, yüzde 6’nın, 5/6’sının Kıbrıslı Türklere, 1/6’sının ise Kıbrıslı Rumlara gideceğini yazdı.

Habere göre, konuyu çok iyi bir ekonomist, gazeteye yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi’nin bu yılki bütçesinin, AB ödenekleri hariç 6.1 milyar Euro gelir öngördüğünü, Kuzey Kıbrıs’daki gelirlerin ise 2 milyar Euro olarak hesaplandığını ifade etti.

Söz konusu ekonomist, şu anda federal bir devletin olması durumunda toplam gelirlerin 8 milyar Euro’nun üzerine olacağını ve bu bazda, gelirlerin yüzde 6’sının 480 milyon Euro’ya denk geldiğini, Kıbrıslı Türklerin bu paradan 400 milyon Euro, Güney Kıbrıs’ın ise 80 milyon alacağını belirtti.

Gazete haberinde ayrıca 2015 verilerine dayanarak Kuzey Kıbrıs’ın kişi başına düşen GSYİH’nin 13 bin 457 dolar, Güney Kıbrıs’ın ise 23 bin 242 dolar olduğunu da yazdı.

Diğer Haberler

Sıcaklar başladı, yangınlara dikkat!

Havaların ısınmasıyla yaz aylarının en büyük felaketlerinden biri olan yangınlar da başladı. Ülkenin çeşitli yerlerinde …

Meclis’in gündeminde iki önemli yasa var!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanıyor. Genel Kurulun 10.00’da başlayacak toplantısının gündeminde Cumhurbaşkanı’nca Bir Daha …

Cumhurbaşkanlığı kapılarını özel çocuklara açtı…

Cumhurbaşkanlığı’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Kuzey Kıbrıs genelindeki 9 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir