24 Nisan 2018 Salı
Home | Featured | Kıbrıs’ın güneyinde seçim sonrası gündem; yeni kabine

Kıbrıs’ın güneyinde seçim sonrası gündem; yeni kabine

Güney Kıbrıs’ta, Nikos Anastasiadis’in kazanmasıyla sonuçlanan Başkanlık seçimlerinin ardından, dikkatler Anastasiadis tarafından oluşturulacak yeni kabineye çevrildi.

Rum basını, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in kuracağı yeni kabine konusunda kartlarını henüz açmadığını yazarken Anastasiadis’in, kabineyi kurmak için meclis önünde yemin edeceği 28 Şubat’a kadar zamanının bulunduğuna dikkati çekti. Fileleftheros gazetesi “Kartlarını Açmadı-Başkan Yeni Hükümeti Oluşturmak İçin Sahip Olduğu Zamanı Değerlendirecek” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in, kabine konusunda henüz kartlarını açmadığını yazdı. Kabinede yer alacakların isimlerinin, seçimlerin hemen sonrasında dile getirilmeye başlandığını ancak Anastasiadis’in, yakın çalışma arkadaşlarına bile henüz bu konudan söz etmediğini yazan gazete, kabine için ismi geçenler arasında Anastasiadis’in yakın çalışma arkadaşlarının da bulunduğunu belirtti.

“HEDEF GENİŞ KABUL GÖREN BİR KABİNE”

Habere göre Kıbrıslı Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, katıldığı bir radyo programında yaptığı açıklamada kabine için Anastasiadis’in vaktinin bulunduğunu ve toplum tarafından geniş kabul gören bir kabine kurmayı hedeflediğini ifade etti. Gazete haberinde ayrıca mevcut kabinedeki 11 kişiden 6’sının muhtemelen yerini koruyacağını, bazılarının ise yer değiştireceğini belirtti. Kıbrıslı Rum Sağlık Bakanı Yorgos Pamporidis’in bu görevde kalmama kararının düşündürücü olduğunu belirten gazete, Pamporidis’in yeni hükümet oluşumunda yer almakla ilgilenmediğini açıkladığını yazdı.

Haberde yine de Pamporidis’in, sağlık planı (GESİ) konusunun rayına girmesine kadar, 2019 yılı Haziran ayına kadar bu görevde kalmasının da olası olduğu belirtildi. Bir başka düşündürücü konunun ise Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, aktif siyasi hayattan çekilmek istemesi olduğunu kaydeden gazete Anastasiadis’in, kısa bir zaman için Kasulidis’in kalmasını isteyebileceğinden de söz edildiğini yazdı. Habere göre Dışişleri Bakanlığı için ismi geçenler arasında Sözcü Nikos Hristodulidis ve Kıbrıslı Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis de bulunuyor. Hristodulidis’in bakan olması durumunda ise hükümet sözcülüğüne DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun getirilebileceğinden söz ediliyor. Haris Yeorgiadis’in başka bir bakanlık alması durumunda ise yerine şimdiki Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis’in atanması bekleniyor.

“6’SI KESİN, 5’İ BEKLEMEDE”

Politis gazetesi ilgili haberi “6’sı Kesin, 5’i Beklemede” başlıklı iç sayfadaki haberinde Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu’nun 6 üyesi için, en azından Haris Yeorgiadis, Zeta Emilianidu, Konstantinos Petridis, Yorgos Lakkotripis, Nikos Hristodulidis ve Vasilis Palmas’ın yeni kabinede yer almasının kesin gibi olduğunu yazdı. Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in ayrılacağını, Sağlık Bakanı Pamporidis’in ise ayrılma niyetinin bulunduğunu yazan gazete, bununla birlikte 5 bakanın, Anastasiadis’in kararını bekleyeceğini belirtti.

ANASTASİADİS KABİNEDE 2-3 KADIN BAKAN OLMASINI ARZULUYOR

Habere göre Anastasiadis, kabinede, en azından 2 veya 3 kadın bakanının yer almasını da arzuluyor. Alithia gazetesi ise haberi “Yeni Bakanlar Kurulu- Şimdilik Sadece Söylenti” başlığıyla aktardı.

DİKO’DAN İLK AÇIKLAMA

Politis gazetesi, başkanlık seçimlerinin hemen ardından, DİKO’nun ilk reaksiyonunu, Basın Sözcüsü Athos Antoniadu’nun açıklamasıyla verdiğini yazdı. Habere göre DİKO Basın Sözcüsü Athos Antoniadu yaptığı açıklamada, partisinin, Meclis’te yapıcı davranacağını ifade etti. Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak aynı mesajın, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tarafından, seçim sonuçlarının ardından tebrik amacıyla telefonda aradığı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e de iletildiğini yazdı. Gazete haberi “Savaş İstemiyor” başlığıyla aktardı.

Diğer Haberler

Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı insan zinciri

Nükleere Hayır Platformu, perşembe akşamı Lefkoşa’da Ledra Sokağı’nda (Uzun Yol) 19.00 – 21.00 saatleri arasında …

HP bazı belediye başkan adaylarını belirledi

Halkın Partisi dün akşam gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında Haziran 2018 Yerel Yönetimler Seçimi’nde nasıl bir …

TUFAD – VASİLİCA Trodos Belendri’de buluştu

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA geçtiğimiz hafta sonu Trodos …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir