21 Nisan 2018 Cumartesi
Home | Uncategorised | Ruslar ilk elektromanyetik silahı test etti

Ruslar ilk elektromanyetik silahı test etti

 

PATLAYICI VE İTİCİ MEKANİZMALAR YERİNE ELEKTROMANYETİK GÜÇ BİRİKİMİYLE TETİKLENEN SİLAH, SANİYEDE 3 KİLOMETRE HIZLA MERMİ FIRLATABİLİYOR

Rus mühendisler, elektromanyetik ateşleme mekanizması sayesinde her türlü zırhı delebilecek hıza ulaşabilen yeni bir silahı başarıyla test ettiklerini bildirdi.

Başkent Moskova yakınındaki Shatura Enstitüsünün yüksek basınç araştırma birimi mühendisleri, patlayıcı ve itici mekanizmalar yerine elektromanyetik güç birikimiyle ateşleme yapan yeni bir silahın testini tamamladıklarını açıkladı.

Yeni teknoloji silah, namlusunun içinde her iki tarafında elektromanyetik güç üreticileri olan bir kızakla ateşleme yapıyor.

Uzmanlar, test ettikleri silahtan çıkan merminin saniyede 3 kilometre hıza ulaştığını belirtirken, yayınladıkları videoda silahtan ateşlenen 15 gramlık plastik silindirin santimetrelerce kalınlıktaki alüminyum plakayı deldiği görülüyor.

Normalde konvansiyonel silahlarda mermi çıkış hızı, merminin kalibresine, silahın namlu çapına ve içindeki yiv setlerine bağlı olarak saniyede 330 metre ile bin 800 metre arasında değişiyor..

Elektromanyetik silahın yüksek enerji fiziği çalışmalarında yeni bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Enstitü Direktörü AlekseyŞurpov, “Artık saniyede 4,5 kilometre hıza ulaşabilecek düzenekler yapabileceğiz.” ifadesini kullandı.

Amerikalılar ise aynı teknolojiyi daha büyük ebatlı top türevi silahlara uygulamak üzere çalışmalar yürütüyor. ABD Savunma Bakanlığı, 20 kilogramlık mermiler fırlatan elektromanyetik ateşlemeli bir topun denizdeki ilk denemelerinin bu yıl ve gelecek yıl içinde yapılacağını açıklamıştı.

Kaynak: TAK

Diğer Haberler

Euro ve Sterlin’de yeni zirve!

Sterlin – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada dolar 4,05’in …

KTEZO asgari ücretle ilgili görüşlerini açıkladı

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), asgari ücrete bağlı endeks uygulamasının yanlış olduğunu belirterek, …

İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair Anastasiadis ile görüşecek

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in, bugün, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis tarafından kabul edileceği belirtildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir