22 Şubat 2018 Perşembe
Home / Uncategorised / Silahlı sahil güvenlik birimi kuruluyor

Silahlı sahil güvenlik birimi kuruluyor

Kıbrıs Rum Adalet Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ın deniz sınırları ve Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin gözetim, deniz bölgesinin güvenliği sorumluluğunu üstlenmek üzere Sahil Güvenlik kurmakta olduğu haber verildi.

Fileleftheros “Yeni Silahlı Güvenlik Organı Sahil Güvenlik” başlıklı haberinde Rum Adalet  Bakanlığı’nın, sahil güvenlik ile ilgili yasa tasarısını hazırladığını, tasarının müdahil birim ve daireler ile istişare aşamasında  bulunduğunu yazdı.

Gazete, Adalet Bakanı Yonas Nikolau’nun meclise sunduğu izah yazısına dayandırdığı haberinde, bu projenin hedefinin, deniz güvenliğindeki modern meydan okumaları göğüsleyebilecek bağımsız bir operasyonel birim kurmak olduğunu belirtti.

Yeni kurulacak Sahil Güvenlik biriminin Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı’na bağlı olacağını belirten gazete, “yasadışı göç, yasadışı balıkçılık, deniz kirlenmesi, uyuşturucu ticareti ve denizdeki her türlü örgütlü suçu bastırma ve mücadelenin” de birimin yetkisi arasında yer alacağını kaydetti.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yasa tasarısında, birimde istihdam ve işleyiş şekliyle “etkin bir Sahil Güvenlik rolü oynayabilmesi için” gerekli personel ve teçhizatla ilgili maddelerin de yer aldığını kaydeden gazete detay vermedi.

Gazete, Kıbrıs Rum Adalet Bakanlığı’nın, diğer yetkili bakanlıklar ve Polis Teşkilatı ile birlikte, Turizm Polisi de kurma yönünde ilerlediğini de haberine ekledi.

Check Also

O ameliyat sadece 3 dakika sürecek!

Avustralya’da düzenlenen Dünya Flebeloji Kongresi’ne Türk firması damga vurdu. Firma tarafından üretilen cihaz sayesinde varis …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir