20 Mart 2018 Salı
Home / Featured / Son dakika: Türkiye’den ABD’ye seyahat uyarısı tepkisi

Son dakika: Türkiye’den ABD’ye seyahat uyarısı tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile yaşanan ‘seyahat uyarısı krizi’ ile ilgili “Türkiye, ABD’den daha az güvenli bir ülke değildir. Hatta Türkiye, ABD’den çok daha güvenli bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, ABD’den daha az güvenli bir ülke değildir. Hatta Türkiye, ABD’den çok daha güvenli bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “(ABD’nin) Son seyahat uyarısı gibi, bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan gereksiz tavırlarla uğraşmamamız lazım” dedi. 

Ne olmuştu?

ABD, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşları için yeni uygulamaya koyduğu seyahat danışma dizininde, Türkiye’yi Sudan ve Venezuela gibi güvenlik açısından 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında göstermiş ve Türkiye’ye gideceklere “Yeniden düşünün” uyarısını yapmıştı. Bu yeni planın Washington’da açıklamasının hemen ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve Ankara’nın rahatsızlığı iletilmişti.

Check Also

Çavuşoğlu: Hangi yöntemle bir çözüme gidebileceğimizi değerlendireceğiz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarına ilişkin, “KKTC ve Türk halkının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir