Salı , Ekim 24 2017
Home / Featured / Temsilciler Meclisi’nden garantilerin kaldırılması kararı

Temsilciler Meclisi’nden garantilerin kaldırılması kararı

Temsilciler Meclisi’nin bugün gerçekleştirdiği genel kurulunda, garantilerin sona erdirilmesi ve adanın askerden arındırılması konusundaki kararı onaylandı.

Temsilciler Meclisi’nin bugün gerçekleştirdiği genel kurulunda, garantilerin sona erdirilmesi ve adanın askerden arındırılması konusundaki kararı onaylandı. Meclis ayrıca, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa garantilerin son bulması ve adada yabancı orduların varlığına son veren bir çözüm bulması çağrısında da bulunuldu.

Kararda, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı, Kıbrıs vatandaşlarının insan hakları ve temel özgürlüklerine saygı duyması çağrısında bulundu.

Kararda ayrıca, Güney Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ile egemenliğinin restore edilmesi gerektiğine işaret ediliyor. Parlamento, adanın askerden arındırılması perspektifiyle Türk ordusunun adadan ayrılmasını talep ederek, Kıbrıs sorununa bulunacak olan kapsamlı ve üzerinde anlaşmaya varılan çözüm çerçevesinde yabancı garantiler, yabancı ordular ve garanti haklarına yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

Check Also

İskele’de yangın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜRKÇEΕΛΛΗΝΙΚΆ