24 Nisan 2018 Salı
Home | YAŞAM | Teknoloji | tuz tanesi kadar küçük bilgisayar yaptılar!

tuz tanesi kadar küçük bilgisayar yaptılar!

IBM, neredeyse bir tuz tanesi ebatlarında olan dünyanın en küçük bilgisayarını yaptı. Küçüklüğü sizi aldatmasın; çünkü minik olmasına karşın bitcoin üretebilecek kadar güçlü bir bilgisayar!

Dünya devi, IBM Think 2018 etkinliği kapsamında dünyanın en minik bilgisayarını geliştirdiğini açıkladı. Fotoğraflarla cihazı ortaya koyan teknoloji devi, bilgisayarın neredeyse bir tuz tanesi kadar küçük olduğunu kaydetti. Bilgisayarı yakından incelemek için mikroskopla bakmanız gerekiyor! Yani gerçekten de çok ince bir ‘işçilik’ söz konusu.

1990’lardan gelemn x86 yongasını kullanan cihazın üzerinde binlerce transistör bulunuyor. Bu şekilde bilgisayar herhangi bir veriyi işleyebiliyor, analiz edebiliyor veya iletişimi sağlayabiliyor.

Neredeyse tuz tanesi kadar küçük bilgisayar yaptılar

IBM’den yapılan açıklamaya göre bu aslında sadece bir başlangıç ve ilerleyen yıllarda bir tuz tanesinden de küçük olan bilgisayarları göreceğiz.

Ne zaman kullanıma sunulacağı belli olmayan bu minik bilgisayar henüz test aşamasında; yani prototip bir ürün olduğundan hakkında daha detaylı bir açıklama ilerleyen aylarda yapılacak.

 

Diğer Haberler

Apple’ın hisseleri 2 günde eridi!

Amerikan teknoloji şirketi Apple’ın hisseleri son 2 günde yaklaşık yüzde 7 değer kaybetti. New York …

YouTube sayesinde 40 yıl sonra ailesiyle buluştu!

Hindistan’da 40 yıldır kendisinden haber alınamayan bir kişi, görüntü paylaşım sitesi YouTube’da yayılan bir videoda …

Mutlaka okuyun dediği 11 kitap…

Teknoloji dünyasının son dönemde en çok konuştuğu isim olan Elon Musk, favori kitaplarını açıkladı. İşte Musk’ın “herkesin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir