20 Mart 2018 Salı
Home / Featured / Varna toplantısı konusu

Varna toplantısı konusu

Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın, 26 Mart’ta Varna’da gerçekleştirilecek olan AB-Türkiye zirve toplantısını veto etmeye karar verdiğine dair dünkü haberlerin, doğru olmadığı ifade edildi.

Alithia gazetesinde yukarıdaki başlıkla bugün manşetten yer alan haberde, Güney Kıbrıs ile Atina’nın taktiğinin, Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde şekillenmekte olduğu da belirtildi.

Arzu edilen şeyin, Türkiye’nin ileri sürülen “saldırganlığına” toplu bir şekilde tepki verilmesi olduğunu öne süren gazete, nihai kararlar alınması için önümüzdeki günlerde Rum Başkanlık Sarayı’nda toplantı yapılacağını kaydetti.

İki ülkenin ezelden beridir ve özellikle de bu zaman aralığında, Türkiye’yle açıkta kalan büyük konulara sahip olabileceğini yazan gazete, ancak bunlarla ilgili niyetin Avrupa’yı, Türkiye’ye etkili baskı uygulamak amacıyla kullanmak olduğunu ifade etti.

Veto kullanılacağına dair bilgilerin geçerli olmamasının iki sebebi olduğunu yazan gazete, bunlardan birincisinin Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Avrupa Konseyi’nde takınacakları nihai tutumu henüz şekillendirmemiş olmaması, ikincisinin de, bu meseleyle ilgili olarak veto kullanılması imkânı bulunmaması olduğunu belirtti.

Yalnızca Avrupa Konseyi çerçevesinde bir görüşme olacağını yazan gazete, Varna toplantısının olup olmayacağına dair nihai kararın her ülkenin destekleyeceği görüş ve tezler temelinde ele alınacağını ekledi.

Check Also

“Sol Hareket” yarın Başbakanlık önünde eylem yapacak

“Sol Hareket”, İskele piknik alanında pazar günkü Nevruz kutlamalarında polis ve kolluk güçlerinin sergilediği tutumu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir