26 Nisan 2018 Perşembe
Home | YAŞAM | Sağlık | Yaşam süresini uzatan egzersiz

Yaşam süresini uzatan egzersiz

Avustralya Sydney Üniversitesinde yürütülen çalışmaya kardiyovaskülerrahatsızlıklar ya da kanserden muzdarip 80 bin kişi katıldı. 

Çalışma sonucunda şınav ve mekik egzersizlerini düzenli yapmanın erken ölüm riskini yüzde 23 ve kanserle ilişkili ölüm riskini de yüzde 31 azalttığı görüldü.

Araştırma ekibinin lideri Doç. Emmanuel Stamatakis, çalışmanın kas geliştirici egzersizlerin insan sağlığı üzerinde koşma, bisiklete binme ya da aerobik kadar etkili olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Genellikle kas geliştirici egzersizlerin kamu sağlığı yetkilileri tarafından çok da dikkate alınmadığını ifade eden Stamatakis, aslında bu tip egzersizlerin özelikle kanser nedeniyle ölüm riskini azaltması yönünden daha da etkili olabileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “American Journal of Epidemiology” dergisinden yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlere her hafta için 150 dakikalık aerobik ve haftanın iki günü de kas geliştirme hareketleri yapmasını öneriyor.

Diğer Haberler

DEHB suç işleme olasılığını artırıyor…

Cezaevi popülasyonunda suç ve suça ilişkin davranışlar nedeniyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun yüzde 50 …

Kilo verememenin nedeni psikolojik olabilir!

Fazla kilolardan kurtulamamanın psikolojik etkenlerden de kaynaklanabileceğini belirten Psikolog Dr. Feyza Bayraktar, depresyon ve yeme …

Bir tokattan bir şey olmaz!

Dayak ailelerin çocuklarına terbiye verme, eğitim, kontrol etme şeklinin içine yerleşmiş olumsuz hiçbir şekilde olumlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir