27 Nisan 2018 Cuma
Home | DÜNYA | Yemen’de askeri polisin cezaevi merkezini vuruldu: 39 ölü

Yemen’de askeri polisin cezaevi merkezini vuruldu: 39 ölü

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’in başkenti Sana’da Husiler’in kontrolündeki bir cezaevi merkezini vurması sonucu 39 kişinin öldüğü, 90’dan fazla kişinin yaralandığı açıklandı.

Reuters’in görgü tanıkları ve bir yetkilinin açıklamalarına dayanarak aktardığına göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyon, Yemen’in başkenti Sana’da Husiler’in kontrolündeki bir cezaevi merkezini vurdu.

Saldırıda aralarında merkezde tutuklu bulunan kişilerin de olduğu 39 kişinin öldüğü, 90’dan fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

AFP ise Husiler’in televizyonu El Mesire’ye dayandırarak merkeze yönelik saldırıda 12 kişinin öldüğünü, 80 kişinin yaralandığını açıkladı.

Televizyon şafaktan önce yapılan hava saldırısı sonucu ölenlerin tümünün tutuklulardan oluştuğunu duyurdu.

SALDIRI DÜN GECE YARISINDAN SONRA BAŞLADI

Cezaevi merkezinin korumalarından Muhammed el Akel saldırıların dün gece yarısından sonra başladığını ifade etti.

El Akel ilk saldırıda cezaevinin bir kanadının zarar görmesi sonucu bazı tutukluların kaçmaya çalıştığını ancak ikinci saldırı sonucu binanın tamamen yerle bir olduğunu söyledi.

Reuters’e konuşan merkezdeki bir yetkili ayrıca binaya 7 adet saldırı yapıldığını ve saldırı sırasında merkezde 180 tutuklu olduğunu söylediğini duyurdu.

YEMEN’İN DEVRİK LİDERİ SALİH’İN HUSİLERCE ÖLDÜRÜLMESİNİN ARDINDAN KOALİSYONUN HAVA SALDIRILARI ARTTI

Suudi koalisyon uluslararası toplumun meşru Devlet Başkanı olarak tanıdığı Abdurabbu Mansur Hadi’nin safında İngiltere ve ABD’nin silah ve lojistik yardımıyla Husiler’e karşı savaşıyor.

Yemen’in devrik lideri Ali Abdullah Salih geçen hafta Husi güçleri tarafından öldürülmüştü. Koalisyonun hava saldırıları bu gelişme sonrası arttı.

Pazar günü Suudiler’in öncülüğündeki koalisyon Husiler’e ait bir eğitim kampını vurmuş, saldırıda en az 26 Husi milisinin öldüğü açıklanmıştı.

Cuma günü ise Sana’da Husiler’in kontrolündeki televizyonun vurulması sonucu 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Husiler koalisyonun saldırılarına rağmen hala başkent Sana ile ülkenin kuzeyinin büyük kısmında kontrolü elinde tutuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koalisyonun 2015’te ülkede saldırılara başlamasından bu yana çoğu sivil 8.750 kişi yaşamını yitirdi.

Hafta başında BM’in Yemen’e yapılan insani yardımlardan sorumlu koordinatörü Jamie McGoldrick ‘8.4 milyon Yemenli açlıktan sadece bir adım uzaklıkta’ uyarısında bulunmuştu.

Diğer Haberler

Taş ocağında kaza… 1 işçi ağır yaralandı!

Güngör’de faaliyet gösteren Gürdağ isimli taş ocağı içerisinde bugün saat 09.30 sıralarında kaya taşıma kamyonun …

Ara bölgede insan zinciri…

İki toplumlu Nükleere Hayır Platformu, bu akşam ara bölgede “insan zinciri” oluşturarak Akkuyu Nükleer Santrali’nin …

Hedef yaşam standartlarının yükseltilmesi!

Girne Belediyesi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından Toplum Kalkınması 4. Hibe Programı kapsamında finanse …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir